Wybór odpowiedniego nagłośnienia

Opublikowane przez admin w dniu

Każdy z nas, przynajmniej raz w swoim życiu, został (lub zostanie) postawiony przed trudnym zadaniem wyboru głośników. W takim wypadku dobrze jest kierować się nie marką, a parametrami poszczególnych sprzętów i ich modeli.

Nagłośnienie sklep

Rodzaje nagłośnienia

W zależności od przeznaczenia sprzętu, głośniki możemy podzielić na takie do kina domowego, samochodowe, komputerowe i przenośne.

Głośniki do kina domowego możemy albo kupić od razu w dedykowanym komplecie albo dobrać poszczególne modele do własnych potrzeb.

Głośniki samochodowe najczęściej są montowane dwa na cały samochód – po obu stronach drzwi lub w bagażniku.

Głośniki komputerowe składają się najczęściej z dwóch głośników oraz subwoofera.

Głośniki przenośne cieszą się dużą popularnością ze względu na ich uniwersalność i mobilność.

Oznaczenia sprzętu

Głośniki można podzielić jeszcze na aktywne, do których nie trzeba już nic dokupować i pasywne, czyli takie, które potrzebują dodatkowego zewnętrznego wzmacniacza.

Jeśli chodzi o konfigurację zestawów głośnikowych oznacza się ją cyframi. Np. zestaw 2.0 składa się z 2 głośników, zestaw 2.1 z dwóch głośników oraz subwoofera (który odpowiada za niskie tony). Pierwsza cysta oznacza więc ilość głośników, druga odpowiada za obecność lub brak dodatkowego głośnika (subwoofera).

Nagłośnienie

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na….

  • Pasmo rozszerzenia, czyli częstotliwość, którą będzie generował cały zestaw lub tylko jeden sprzęt. Typowy zakres waha się pomiędzy 20 Hz a 20 kHz. Jeśli zależy nam na sprzęcie budżetowym, wybierzmy kolumnę dwudrożną. Cechuje ją świetna jakość dźwięku przy stosunkowo niskiej cenie. Kolumny trójdrożne wykazują jeszcze lepszą jakość dźwięku ale cena też jest znacznie droższa.
  • RMS, czyli moc skuteczna. Oznacza wartość, jaką głośnik jest w stanie przyjąć od wzmacniacza, tak by nie ulec uszkodzeniu.
  • Impedancja, którą najlepiej dostosować do wartości podanej na wzmacniaczy. Jest to odporność cewki głośnika.
  • Wzmacniacz, którego głównym parametrem jest moc. Musi ona stanowić mniej więcej 70-80% mocy naszego sprzętu audio.
  • Sprawność, który to parametr określa przetwarzanie energii elektrycznej na akustyczną.
  • Efektywność, czyli określenie poziomu dźwięku w pewnej odległości od sprzętu.

Warto spojrzeć także na certyfikaty. Jednym z ważniejszych jest np. THX. Wprowadza wysokiej jakości standardy dźwięku np. do kin, ale może też go otrzymać pojedynczy sprzęt. Nie jest to jednak dźwięk wielokanałowy.

Wybierając nagłośnienie, trzeba zastanowić się również, czy potrzebujemy jakiś dodatkowych opcji np. Bluetootha, czy zdalnego sterowania.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *