Wybór nagłośnienia – jakie jest odpowiednie?

Opublikowane przez admin w dniu

Funkcją nagłośnienia, niezależnie czy znajduje się ono w teatrze, klubie muzycznym czy w domu jest jego jakość. Musi ono przede wszystkim, wywoływać odpowiednie emocje. Jednak selekcja właściwego nagłośnienia nie jest aż tak prosta, jak to można by sobie wyobrażać.

 

 

Wybór i właściwe użytkowanie nagłośnienia można podzielić na parę kroków:

  1. Profesjonalne projektowanie rozmieszenie systemu
  2. Dokonanie symulacji dźwięku w środowisku wirtualnych
  3. Dobór urządzeń
  4. Precyzyjna instalacja
  5. Szkolenie obsługi
  6. Wsparcie techniczne w całym okresie eksploatacji systemu

 

Przede wszystkim każdy proces wyboru nagłośnienia musi się rozpocząć dokładnym wykonaniem projektu elektroakustycznego. Podstawową cechą systemów Public Address (PA) jest ich stałość instalacji, dzięki czemu mogą zostać wkomponowane w konkretny wystrój pomieszczenia. Projektowanie systemu uwzględnia także analizę architektoniczną pomieszczenia wraz z dodatkowymi symulacjami dźwięku w środowisku wirtualnym. W ten sposób można prześledzić m.in równomierność rozproszenia dźwięku dla różnych częstotliwości, klarowność i czytelność, poszczególne poziomy ciśnienia dźwięku, jak i inne potrzebne parametry potrzebne do prawidłowego funkcjonowania systemu nagłośnieniowego. Dzięki temu możliwe jest stworzenie dostosowanego indywidualnie projektu, który zawiera dobór urządzeń głośnikowych wraz z ich precyzyjnym rozmieszczeniem.

 

Poszczególny głośnik jest końcowym elementem systemu nagłośnienia, tym który zmienia sygnał elektryczny na falę dźwiękową. Tak naprawdę, efekt końcowy jest zależny właśnie od jego jakości, mocy oraz rozmieszczeniu. Dlatego też wybór głośników w systemie PA jest jednym z najtrudniejszych etapów całościowego procesu projektowania nagłośnienia. Jako podstawowe i najczęściej pojawiające się błędy to źle dobrany głośnik lub ich zbyt mała liczba. Istotne jest, aby określić funkcję jaką ma pełnić dany system, jaki potrzebujemy głośnik i jaką rolę ma on pełnić.

 

Po skompletowaniu poszczególnych elementów systemów należy przejść do jej precyzyjnej instalacji. Najważniejsze jest to, aby nagłośnienie nie było częścią pierwszego planu pomieszczenia. Kluczowe jest schowanie głośników i skomponowanie ich z ogólnym wystrojem wnętrza, dlatego też na rynku dostępne są różne wielkości i kolory.

 

Kolejnym etapem, po instalacji jest zestrojenie całego systemu wraz z fachowym szkoleniem jego obsługi. Jest to część procesu, która lubi być zapominana. Co więcej, firmy montażowe najczęściej zapewniają nam wsparcie techniczne podczas czasu użytkowania systemu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *