Systemy telewizji dozorowej

Opublikowane przez admin w dniu

CCTV (Closed Circuit Television) jest to po prostu zamknięty obieg telewizji dozorowanej

 

kamery i systemy cctv

 

Składa się z połączonych ze sobą elementów, dzięki którym mamy mieć poczucie pełnego bezpieczeństwa, zapewnić kontrolę oraz pomóc w usprawnieniu pracy pracowników. Najważniejszymi cechami CCTV są przede wszystkim ich nowoczesność oraz funkcjonalność. Występuje podział urządzeń związanych z tym systemem na analogowe, cyfrowe oraz hybrydowe.

System telewizji dozorowej może się składać z urządzeń takich jak:

 • kamery typu CCTV
 • urządzenia rejestrujące
 • czujniki ruchu
 • przewody, zasilacze, zestawy audio/video
 • obudowy, akcesoria
 • karty sieciowe i mikro serwery typu “Cloud”

Dzięki zaawansowanym technologicznie kamerom przemysłowym mamy możliwość rejestry wizji z wykorzystaniem trybu kolorowego lub monochromatycznego, pracy w dzień, obserwacji nocnej wykorzystując lampy oświetleniowe w podczerwieni, automatycznym włączaniem przez detekcję ruchu z możliwością wywołania alarmu. Co więcej mamy możliwość bezpośrednio zapisać materiał na komputery PC oraz dowolnie go obrobić i przesłać za pomocą Internetu, czy sieci LAN.

Procedura wyboru systemu bezpieczeństwa

Niektóre przedsiębiorstwa, zazwyczaj te międzynarodowe mają odgórnie ustalone wytyczne związane z systemem bezpieczeństwa według normy EN 50132-7 dotyczące również systemów CCTV. Aby poprawnie dokonać wdrożenia systemu, konieczne jest wykonanie czynności jak np.:

 • zaprojektowanie sieci CCTV
 • dobranie odpowiedniej sieci urządzeń kamer przemysłowych, np. tych działających na podczerwień
 • instalacja i odpowiednia konfiguracja systemu
 • wykonanie testowego rozruchu systemu
 • ciągła konserwacja podczas używania

 

monitoring cctv sklep

Wybór systemu

System, który zdecydujesz się zastosować, musi przede wszystkim spełniać twoje indywidualne preferencję oraz być dostosowanym do konkretnych przypadków. W lokalnych firmach, zestaw złożonych tylko z dwóch kamer będzie się dobrze sprawdzał. Natomiast, jeśli mowa o wielkopowierzchniowych sklepach i hipermarketach, system telewizji dozorowej CCTV powinien liczyć minimum 20 kamer na jednej powierzchni. Należy przemyśleć także obecność odpowiedniej kamery IP, która umożliwia nam monitoring 24/7.

Monitoring CCTV stosuje się przede wszystkim ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, jak i mieszkańców. Dlatego warto przemyśleć jego montaż, nie tylko w swoim przedsiębiorstwie ale również w domu. Warto podkreślić relatywnie niewielki koszt instalacji CCTV w porównaniu z tym co nam gwarantuje monitoring, przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również zwiększenie produktywności pracowników.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *