Skąd się wziął domofon?

Opublikowane przez admin w dniu

Krótka historia domofonu

 

domofon wideodomofon sklep

 

Popularność domofonów cały czas wzrastała na przestrzeni lat

Aż ciężko sobie wyobrazić jego braku gdy chcemy wejść do bloku. Tak naprawdę prawie każdy dom i budynek mieszkalny posiada jakikolwiek domofon. Funkcjonowanie tego urządzenia opiera się na takich samych metodach co interkom.
Pierwszy interkom został wynaleziony pod koniec XIX wieku i już opierał się na instalacji telefonicznej. Dzięki niemu, możliwa była łatwa oraz stała łączność między urządzeniami komunikacyjnymi bez przepływu przez centralę.

 

Technologia została szybko doceniona przez społeczeństwo i w ciągu kilkunastu lat była powszechnie stosowana w amerykańskich biurach. Dostępne były wtedy dwa warianty – interkom w formie telefonu lub urządzenie głośnomówiące, zazwyczaj stojące na biurku. Dzięki opracowaniu tranzystora, nagrodzonego w 1956 roku nagrodą Nobla, możliwy był dalszy rozwój technologii elektronicznej, a co za tym idzie – interkomów. Ułatwiło to wejście na rynek bardziej nowoczesnych i bezprzewodowych systemów, jakie używamy obecnie – domofonów. Główną funkcja urządzeń był zwiększenie bezpieczeństwa oraz prywatności w budynkach mieszkalnych. Do Europy wynalazek ten rozpowszechnił się w latach 60. Natomiast w polskich budynkach zaczął się pojawiać dopiero w latach 80. i 90. W tym samym czasie technologia jeszcze bardziej się rozwinęła, wprowadzając wideodomofony, które rejestrowały już nie tylko dźwięk ale również umożliwiały transmisję obrazu.

Domofony obecnie

Obecnie na rynku jest dostępna szeroka gama różnych urządzeń do komunikacji i zdalnego otwierania drzwi i bram. Od bardziej tradycyjnych i prostszych rozwiązań domofonów analogowych, aż po nowoczesne domofony cyfrowe, czy wideodomofony. Najpowszechniejszym rozwiązaniem w polskim budownictwie osiedlowym są przede wszystkim domofony cyfrowe.

Mieszkańcy nie tylko mogą komunikować się z osobami “na dole”, ale również otwierać drzwi po podaniu specjalnego kodu. Guziki symbolizujące numery mieszkań zostały zastąpione przez wyświetlacz oraz “telefoniczną klawiaturę”. Co ułatwia użytkowanie zwłaszcza w przypadku bardzo dużej liczby lokali.

 

wideodomofon sklep

 

Wideodomofony pojawiają się głównie w domach jednorodzinnych oraz w nowoczesnych, ekskluzywnych apartamentowcach. Im większa technologia domofony, tym zwiększa się poziom bezpieczeństwa jego mieszkańców. Niektóre urządzenia pozwalają również wykonanie zdjęć osobom, które próbowały się z skontaktować podczas naszej nieobecności.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *