Początki monitoringu

Opublikowane przez admin w dniu

Kamery do monitoringu towarzyszą nam na każdym kroku – w pracy, sklepach, na ulicach, a nawet w prywatnych posesjach. Nagłaśnianie w mediach rosnącego odsetka przestępczości, w tym wandalizmu, kradzieży i aktów rozboju sprawia, że rynek systemów dozoru wizyjnego z każdym rokiem rozwija się w gwałtownym tempie.

Choć orwellowska wizja Wielkiego Brata może przerażać, kamery do monitoringu zapewniają bezpieczeństwo, które jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Czy jednak wiemy jaka jest ich historia?

 

 

Wszystkie kamery do monitoringu wywodzą się od analogowych systemów dozoru wizyjnego, które – jak większość użytkowych wynalazków – zostały stworzone na potrzeby wojny i wojska. Korzenie pierwszego monitoringu sięgają 1942 roku, kiedy to w jednym z najtajniejszych poligonów III Rzeszy wykorzystano system marki Siemens, służący wtedy do nadzorowania testowych rakiet V2.

Telewizja przemysłowa – początki

 

 

Kamery do monitoringu i ich przełomy technologiczne

Pod koniec lat 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych pojawił się pierwszy komercyjny system monitoringu, który nie przesyłał kolorowego sygnału, a obraz odtwarzany był tylko na żywo (system ten nie posiadał żadnego rejestratora). Reklamowany był jednak jako niewymagający zezwolenia rządowego na prywatne użytkowanie, co pomogło zwiększyć sprzedaż. Vericon, bo tak nazywał się ten pierwszy komercyjny system, zapisał się w historii jako przełom w branży systemów dozoru wizyjnego.

Kolejne przełomy nastąpiły dosyć szybko. W połowie lat 50. XX wieku, systemy CCTV zaczęto wykorzystywać w medycynie i edukacji, by zoptymalizować jakość usług i zwiększyć bezpieczeństwo. W tym samym czasie pojawiły się także kamery przekazujące kolorowe obrazy – chociaż odbierany sygnał różnił się rozdzielczością, umożliwiał identyfikację po kolorze włosów czy ubrania, co znacznie ułatwiło wprowadzenie kamer do monitoringu do wykorzystania w celach porządkowych. I chociaż pierwszy raz system dozoru wizyjnego pojawił się na ulicach Nowego Jorku w celu nadzorowania porządku dopiero pod koniec lat 60., jego skuteczność w walce z przestępczością sprawiła, że szybko rozprzestrzenił się na ulicach tego miasta, a następnie na cały świat.

Ciągły postęp technologiczny sprawia, że zwykłe kamery CCTV są ciągle ulepszane, a na rynku pojawiają się nowe systemy monitoringu, które mają spełniać wymagania użytkowników jak najlepiej.

Oprócz systemów nadających sygnały analogowe, istnieją już takie, które posługują się przekazem cyfrowym, a także takie, które działają bezprzewodowo i sieciowo. Zarówno monitoring AHD jak i monitoring IP zyskują swoich zwolenników – oba te systemy są także ciągle ulepszane. Kto wie, jak wyglądać będzie monitoring za kolejne 80 lat?

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *