Atrapy kamer 

Opublikowane przez admin w dniu

Monitoring jest elementem niezbędnym w procesie zabezpieczania danej przestrzeni, niezależnie od tego czy jest to magazyn, budynek firmy czy dom prywatny.  Montaż kamer jest jednak kosztownym przedsięwzięciem. Jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów związanych z wprowadzeniem takiego systemu zabezpieczeń jest zastosowanie atrap kamer. 

Dlaczego atrapa?

Atrapa kamery jest przedmiotem o wyglądzie zewnętrznym identycznym lub bardzo zbliżonym do prawdziwej kamery. Bardziej zaawansowane modele posiadają wbudowane diody migające LED, które zwracają uwagę obserwatora i dodają autentyczności. Nie spełnia ona jednak roli rejestratora obrazu i dźwięku. Atrapy kamer istnieją w wielu różnych odsłonach, w zależności od tego, jaki sprzęt ma być imitowany. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.    Charakter atrap monitoringu jest czysto prewencyjny – tworzy iluzję monitorowanego obiektu. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy to właśnie na tej prewencyjnej funkcji monitoringu zależy nam najbardziej. Jeżeli to nagranie jest priorytetem, atrapa nie znajdzie żadnego zastosowania. 

monitoring analogowy cctv
Cena

Koszt zamontowania atrapy systemu monitorującego jest znacznie niższy niż prawdziwe kamery cctv. Profesjonalnie wykonaną atrapę można kupić za cenę nieprzekraczającą 30 zł. 

Wady i zalety

Niska cena i spełnianie prewencyjnej roli to zalety atrap monitoringu. Podstawową wadą natomiast jest brak jakiejkolwiek innej funkcji poza zachęcaniem do potencjalnej kradzieży. Atrapa kamery nie tworzy żadnego rejestru pozwalającego na chociażby złodzieja. Z tego powodu stosowanie fałszywego monitoringu jako jedynej formy zabezpieczenia jest odradzane. Skuteczną metodą jest natomiast stworzenie systemu monitorującego z połączenia kamer prawdziwych i atrap. W wypadku kiedy obraz dwóch kamer pokrywa się w znacznym stopniu, wymiana jednej z nich na atrapę obniży koszty nie tworząc przy tym wrażenia słabego zabezpieczenia. Atrapy w mieszanym systemie monitorującym mogą wciąż spełniać funkcję prewencyjną – umieszczone w widocznym lecz mało praktycznych z perspektywy rejestrowania miejscach. 

kamery cctv

Z punktu widzenia prawa

Jeśli chodzi o aspekt prawny dotyczący kamer monitorujących to w znacznym stopniu pokrywa się on z regulacjami dotyczącymi rozmieszczenia tradycyjnych kamer. Legalny jest montaż jedynie w obiektach i na terenach, których się jest prawnym właścicielem. Sprzęt nie może naruszać prywatności ludzi na ich przestrzeni prywatnej. Nawet jeśli sprzęt nie rejestruje obrazu, powoduje niekomfortowe uczucie obserwacji. 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *